تبلیغات
نیک فیس وبلاگی برای دانلود جدیدترین ها - آشنایی با جنگل های ارس باران
نیک فیس وبلاگی برای دانلود جدیدترین ها
بروزترین وبلاگ دانلود موزیک های ایرانی

آشنایی با جنگل های ارسباران

مدیر كل محیط زیست آذربایجان شرقی گفت: هماهنگی لازم برای ارتقای سطح منطقه حفاظت شده جنگل‌های ارسباران به پارك ملی انجام شده و این مهم در آینده نزدیك عملی خواهد شد.

بیوك رییسی، روز دوشنبه در گفت وگو با خبرنگارایرنا افزود: پارك ملی ارسباران جزو كلاس‌های بالای مناطق چهارگانه سازمان محیط زیست بوده و هرگونه بهره‌برداری و فعالیت‌های اقتصادی باید در آن جنگل، از منظر محیط زیست مورد بررسی قرار گیرد.

وی ایجاد بانك ژن گیاهی و جانوری در استان را از دیگر اقدامات ارزشمند محیط زیست در نیمه نخست امسال عنوان كرد.

وی گفت: امسال ‪ ۵۰۰‬میلیون ریال اعتبار از طریق این سازمان برای ایجاد این بانك تامین شده و بانك ژن یاد شده سال آینده به بهره برداری خواهد رسید.

رییسی افزود: حفظ گونه‌های مختلف گیاهی و جانوری و استفاده از ژن‌های این بانك در فعالیت‌های تحقیقاتی از جمله تاثیرات مثبت و ارزشمند بانك ژن در استان خواهد بود.

وی همچنین با اشاره به اهمیت سرمایه‌گذاری صنایع در مناطق استان گفت:
سرمایه‌گذاری و استقرار صنایع در زمان حاضر به دلیل وجود قوانین زیست محیطی دست و پا گیر بوده و به كندی انجام می‌گیرد و تسهیل عبور سرمایه گذاران بخش صنعت از فیلترهای محیط زیست از برنامه‌های این سازمان در سال جاری به شمار می‌رود.

ارسباران كه در گذشته‌ای نه چندان دور به محدوده وسیعی از كناره رود ارس حد فاصل جلفا تا مغان و بلندی‌های سبلان، بزقوش و سهند اطلاق می‌شد، اكنون به دلایل متعدد از قبیل تخریب عرصه‌های منحصر به‌فرد جنگلی به‌مرزهای شهرستان‌های كلیبر و اهر محدود می‌شود.

این منطقه حفاظت شده با وسعت ‪ ۸۰‬هزار و ‪۶۵۴‬هكتار در شمال‌غربی آذربایجان شرقی بین سه رودخانه مهم ارس در شمال ، "ایلگنه‌چای" در غرب و " كلیبرچای" در شرق واقع شده و از جنوب به ارتفاعات "سایگرام" متصل است.

ارسباران صرف نظر از جاذبه‌های شكارگاهی،اقتصادی،اجتماعی‌وفرهنگی به دلیل وجود گونه‌های گیاهی و جانوری كمیاب ، چشم‌اندازهای بكر و وسیع و شكنندگی و آسیب‌پذیری بالای خود در سال‌های ‪ ۱۳۵۰‬و ‪ ۱۳۵۲‬شمسی ابتدا به عنوان منطقه ممنوعه و سپس منطقه حفاظت شده تحت حفاظت و نظارت اعلام شد.

این منطقه‌به دلیل برخورداری‌از طبیعت دل‌انگیز و زیبایی‌های طبیعی،زیستگاه یكی از نادرترین پرندگان جهان به نام " قره خروس " به شمار می‌رود.

از همین رو ، سازمان یونسكو ‪ ۲۹‬سال قبل منطقه حفاظت شده ارسباران را به عنوان ذخیره‌گاه زیست‌كره در فهرست مناطق باارزش طبیعی جهان ثبت و در ردیف یكی از نه ذخیره‌گاه زیستكره كشور به شبك‌ه ذخیره‌گاه‌های زیستكره افزود.

ارسباران با برخورداری‌از اشكال متنوعی ازصخره‌ها،جنگل‌ها،مراتع،رودخانه‌ها و كشتزارها،طیف وسیعی از زیستگاه‌ها شامل "آنزا" ، "كلن" ، " پیر دره‌سی" ، " قارونلار" ، "قلعه‌دره‌سی وینق"، " شاه‌اتران" و "وایقان" را شامل می‌شود.

منطقه‌ارسباران در سایه وجود زیستگاه‌های غنی یاد شده،زیستگاه پستانداران بزرگ نظیر كل و بز ، گراز ، خرس قهوه‌ای ،گرگ ، " قره قولاغ " و " پلنگ " می‌باشد.

از گونه‌های پرندگان بومی ارسباران می‌توان به " قره خروس قفقازی " ، كبك ، دراج و قرقاول و انواع پرندگان شكاری و تعداد بی‌شماری پرندگان آبزی و خشكی اشاره كرد.

در منطقه حفاظت شده ارسباران ‪ ۲۱۵‬گونه پرنده ،‪ ۲۹‬گونه خزنده ، پنج گونه دوزیست ، ‪ ۴۸‬گونه پستاندار و ‪ ۱۷‬گونه ماهی شناخته شده است.

"مارال"،گونه منقرض شده منطقه ارسباران نیز با انتقال هفت راس از پارك ملی گلستان در فضایی به وسعت هفت هكتار در مركز تحقیقاتی آینالو رها شده و در حال احیا است به طوری كه تعداد آنها اكنون به ‪ ۱۷‬راس رسیده است.

پوشش گیاهی منطقه حفاظت شده ارسباران نیز از دیگر جلوه‌های طبیعی آن است كه متناسب با تغییر فصول سال ، زیبایی خاصی به طبیعت منطقه می‌دهد.

در واقع از دیگر زیبایی‌های مسحوركننده این منطقه ، تغییر دایمی مناظر و جایگزینی مناسب و متناوب چشم‌اندازهای مرتعی و جنگلی در سراسر سطح منطقه است .

انواع گوناگونی از مجموعه‌های علفی و درختچه‌ای ، جوامع مختلف جنگل‌های خزان‌كننده ،بیشه‌زارهای خزان‌كننده هیركانی همراه با مجموعه‌درخت‌های خزان‌دار و سوزنی‌برگ ، علفزارهای استپی و مراتع ییلاقی در اراسبران یافت می‌شوند.

در این میان جنگل‌های بلوط "ممرز" به همراه گونه‌هایی چون "كیكم"،"سماق " ،" زرشك "،"انار وحشی" ، سیب و گلابی وحشی، معرف مناطق جنگلی متراكم با اقلیم مرطوب ، حكایت از غنای جنگلی این منطقه می‌كنند.

بر اساس آمارهای موجود تاكنون یكهزار و ‪ ۳۰۰‬گونه گیاهی در منطقه حفاظت شده ارسباران شناسایی شده است.

منطقه حفاظت شده ارسباران هم‌اكنون توسط ‪ ۹‬پاسگاه سرمحیط بانی و محیطبانی مدیریت و نظارت می‌شود

آرشیو مطالب
نظر سنجی
آیا سایت را پسندیدید؟؟؟؟؟؟
صفحات جانبی
پیوند های روزانه
امکانات جانبی
blogskin

ابزار وبلاگ

قالب وبلاگ

دانلود آهنگ