تبلیغات
نیک فیس وبلاگی برای دانلود جدیدترین ها - جنگل های ارس باران از نگاهی دیگر
نیک فیس وبلاگی برای دانلود جدیدترین ها
بروزترین وبلاگ دانلود موزیک های ایرانی

جنگل‌های ارسباران با داشتن مساحتی بالغ بر 165 هزار هكتار در منطقه شمال غرب كشور در استان آذربایجان شرقی واقع شده است. این منطقه كه سال‌ها پیش به محدوده وسیعی از كناره رود ارس حدفاصل جلفا تا مغان و بلندی‌های سبلان، بز قوش و سهند اطلاق می‌شد، اكنون به دلایل متعدد از جمله قطع درختان، ساخت و سازها و تبدیل اراضی جنگلی به زمین‌های زراعی و... به مرزهای شهرستان‌های كلیبر و اهر محدود شده است.

منافی، كارشناس منابع طبیعی و آبخیزداری آذربایجان شرقی، عامل تخریب را در رابطه مستقیم ساكنان بومی و جنگل می‌داند و معتقد است در سال‌های گذشته به دلیل عدم توجه مسوولان به این مناطق، این منطقه به طور كامل از هر لحاظ در فقر به سر می‌برد و در چنین شرایطی روستاییان منطقه جهت‌ گذران زندگی و معیشت، وابستگی كامل و مستقیمی به جنگل پیدا كرده‌اند به طوری كه تمامی درآمد آنها به نوعی از جنگل تامین می‌شود و این نوع ارتباط، تخریب‌های گسترده‌ای را به جنگل وارد كرده است.

قطع درختان به دلیل نبود امكانات سوختی

وی می‌افزاید: به طور مثال به علت عدم وجود راه‌های دسترسی مناسب هیچ‌گونه امكانات سوختی به منطقه نمی‌رسد و این مساله باعث شده روستاییان جهت برطرف كردن این نیاز اقدام به قطع درختان كنند.

كارشناس منابع طبیعی تصریح می‌كند: هر چند در سال‌های اخیر اداره كل منابع طبیعی آذربایجان شرقی برای برطرف كردن این نیاز در قالب طرح صیانت از جنگل‌های ارسباران با صرف هزینه و اعتبارات زیاد اقدام به توزیع نفت سفید در روستاهای جنگلی كرده و این امر باعث كاهش محسوس تخریب جنگل شده است، اما این پروژه گاهی به علت كاهش اعتبار با افت و خیزهایی مواجه می‌شود.

این در حالی است كه مدیركل حفاظت محیط زیست آذربایجان شرقی، پارامتر سوخت را در تخریب جنگل‌ها كمرنگ دانسته و عوامل تخریب را در موارد دیگری می‌بیند.

وی معتقد است در سال‌های اخیر با حمایت دولت، الگوی تامین انرژی روستاییان از هیزم و درختان جنگلی به استفاده از انرژی‌های فسیلی تبدیل شده و این امر از یك طرف باعث كاهش تعارضات زغال‌گیری و از طرف دیگر به افزایش امنیت درختان جنگلی منجر شده است.رئیسی افزود: به دنبال اجرای این طرح و همزمان با فرهنگ‌سازی و تشویق ساكنان بومی به حفظ و صیانت از جنگل‌ها، حفاظت و صیانت از سرمایه‌های ملی مورد توجه قرار گرفته است.

طبق شواهد عینی در چند سال اخیر بحث ویلاسازی و به نوعی تامین رفاه و آسایش چند روزه برخی سرمایه‌داران و مالكان اراضی نیز جنگل‌های ارسباران را با تهدید جدی مواجه كرده است.این امر باعث شده رفته رفته روستاییانی كه سال‌ها پیش اراضی و جنگل‌های خود را به امید زندگی بهتر در شهرهای بزرگی چون تهران، تبریز و... رها كرده بودند به دنبال اعطای تسهیلات بانكی و نیز ایجاد امكانات رفاهی، مجددا به مناطق جنگلی خود مراجعه كرده و با مدرنیزه كردن طبیعت بكر جنگلی سعی در تجربه زندگی و رفاه شهری در آن منطقه كردند كه این مساله تاثیر مستقیمی در تخریب مناطق و جنگل‌های ارسباران داشته است.

نقش تخریب ویلاسازی

مدیركل محیط زیست استان در این رابطه معتقداست: ساخت ویلاهای متعدد كه لازمه آن قطع درختان جنگلی و مهم‌تر از همه كشیدن جاده جهت تردد سهل و آسان به ویلاها ست نقش زیادی در تخریب جنگل‌های منطقه ایفا می‌كند.

این در حالی است كه اسماعیلی، رئیس اداره محیط زیست شهرستان كلیبر، رشد قارچ‌گونه ویلاسازی در داخل منطقه حفاظت شده را تكذیب می‌كند و می‌گوید: سازمان محیط زیست مانع هرگونه ساخت ویلا در داخل منطقه حفاظت شده می ‌شود و اگر مواردی مشاهده ‌شود، در خارج از محدوده و عمدتا در داخل روستاها صورت می‌گیرد. به این صورت كه روستاییانی كه خانه‌های قدیمی خود را تخریب می‌كنند، عمدتا به هنگام ساخت، منازل خود را ویلایی درست می‌كنند و به نظر نمی‌رسد تغییر شكل خانه‌ها در داخل روستاها عملی غیرقانونی باشد.اسماعیلی درخصوص جاده‌كشی بین روستاها می‌افزاید: باتوجه به این‌كه جاده‌كشی یكی از مهم‌ترین عوامل تخریب جنگل‌ها به شمار می‌رود، اما در مورد منطقه حفاظت شده ارسباران باید گفت بحث جاده‌كشی تنها در جهت تعریض و مرمت راه‌های روستایی صورت گرفته و نمی‌توان به آن عنوان جاده‌كشی اتلاق كرد. به جز یكی دو مورد كه احداث آن پس از اخذ موافقت از سازمان محیط زیست صورت گرفته است.

تولید گاز دی‌اكسید گوگرد در منطقه‌ای به فاصله 7 كیلومتر از جنگل‌های ارسباران می‌تواند باعث صدمه مستقیم به گیاهان و جانوران و نهایتا از بین رفتن پوشش گیاهی و جانوری حساس منطقه شود.رئیسی، مدیركل محیط زیست استان در این خصوص اظهار می‌دارد: اجرا و توسعه این طرح علاوه بر تخریب كامل منطقه، عوارض دیگری چون تهدید گونه‌های نادری چون سیاه خروس را به دنبال دارد.

آرشیو مطالب
نظر سنجی
آیا سایت را پسندیدید؟؟؟؟؟؟
صفحات جانبی
پیوند های روزانه
امکانات جانبی
blogskin

ابزار وبلاگ

قالب وبلاگ

دانلود آهنگ