تبلیغات
نیک فیس وبلاگی برای دانلود جدیدترین ها - خودکشی هیتلر: فروپاشی رژیم نازی
نیک فیس وبلاگی برای دانلود جدیدترین ها
بروزترین وبلاگ دانلود موزیک های ایرانی

آدولف هیتلر رهبر رایش سوم شصت سال پیش در شامگاه سی ام آوریل به زندگی خود پایان داد.

هیتلر در زمان مرگ تنها ۵۶ سال داشت، اگرچه به گفته شاهدان عینی، در آخرین دوران زندگی قیافه پیرمردی خسته و تکیده و بیمار را پیدا کرده بود.

آدولف هیتلر در سال ۱۸۸۹ در قصبه براونا در منطقه مرزی میان امپراتوری اتریش - مجار و آلمان به دنیا آمد. نژادپرستی افراطی و نفرت از بیگانگان بخشی از تربیت او در سالهای کودکی بود.

شکست در هنر، ورود به ارتش

هیتلر در میان همرزمان خود در حزب نازی

 

هیتلر در اوان جوانی به وین، پایتخت اتریش رفت و سعی کرد در میان نقاشان برای خود جایی باز کند، اما احساسات تند او در عالم هنر مجال بروز نیافت.

در سال ۱۹۱۳ به مونیخ پایتخت ایالت باواریای آلمان نقل مکان کرد و وارد ارتش رایش شد که بستر مناسبی بود برای تجلی عقاید تند و افراطی او. هیتلر در سال ۱۹۱۴ به جبهه های جنگ جهانی اول پیوست و با سلاح در راه عقاید میهن پرستانه خود پیکار کرد. او دو بار در جبهه زخمی شد.

نتیجه جنگ جهانی اول برای آلمان شکستی فاجعه بار بود. کشورهای پیروزمند در "عهدنامه ورسای" شرایطی بس خفت بار را به این کشور تحمیل کردند. هیتلر مانند بسیاری از هم نسلان خود، تسلیم آلمان را رد می کرد، شکست آلمان را نتیجه اتحاد یهودیان و کمونیست ها می دانست و خواهان جبران آن بود.

هیتلر پس از جنگ در سی سالگی به فعالیت تشکیلاتی روی آورد و در سال ۱۹۱۹ به جریان فاشیستی حزب کارگری آلمان پیوست. در جریان فعالیت های تبلیغاتی استعداد بی نظیر خود را در ایراد سخنرانی های پرهیجان و تحریک آمیز نشان داد. او شعارهای ساده و تکراری را با لحنی تند و آتشین بیان می کرد و نفرت و کینه توزی را به جان هواداران می دمید.

سخنرانی پیشوای رایش سوم. او از عوامفریبی یک افزار مهم در مبارزه سیاسی ساخته بود

 

در سال ۱۹۲۱ هیتلر و هواداران افراطی او جریانی به نام "حزب سوسیالست کارگری آلمان" (با نام اختصاری حزب نازی) تشکیل دادند. این حزب در سال ۱۹۲۳ در مونیخ دست به شورش مسلحانه زد. اقدام نازی ها به شکست انجامید، هیتلر دستگیر شد و نه ماه به زندان افتاد.

در مکتب خشونت

هیتلر مرام سیاسی خود را به روشنی در کتاب "نبرد من" تشریح کرده است. به عقیده او عناصر "بیگانه" یا "غیر آریایی" باید از میان ملت آلمان زدوده شود، تا پاکی و اصالت خون ژرمن تأمین گردد. ملت آلمان باید خود را برای سروری جهان آماده کند. نازی ها حق خود می دانند که برای رسیدن به این هدف از هر وسیله ای استفاده کنند و تمام اقوام و ملت های "پست و غیر اصیل" را از سر راه خود بردارند.

ناسیونال سوسیالیسم بیان ایدئولوژیک ساده و در عین حال کاملی برای یک نظام تام گرا (توتالیتر) است، که سلطه مطلق و انحصاری شالوده آن است، با شعارهایی از قبیل: ملت واحد، رهبر واحد، ایدئولوژی واحد، حزب واحد.

حزب نازی از سال ۱۹۲۵ سیاست تازه ای در پیش گرفت که ریاکاری و عوام فریبی در آن نقش بارزتری داشت. هیتلر در نطق های سطحی و بی مایه، اما آتشین خود وعده می داد که با تشکیل رایش سوم مردم آلمان به پیشرفت و بهروزی کامل دست خواهند یافت و تمام مشکلات جامعه حل خواهد شد.

با شکست "رایش دوم" در جنگ جهانی اول، در آلمان "جمهوری وایمار" تشکیل شده بود، که در بحران غرقه بود. در جامعه ای که لایه های گسترده مردم با بی کاری و فقر روبرو بودند، سخنان هیتلر برای برخی از ساده دلان جذابیت داشت.

در انتخابات سال ۱۹۳۲ حزب نازی ۳۰ درصد آرا را کسب کرد و نشان داد که به مهمترین نیروی کشور تبدیل شده است. نیروهای مترقی و چپ نسبت به خطر قدرت گیری هیتلر هشدار می دادند.

تشکیل رایش سوم

در سال ۱۹۳۳ بحران سیاسی عمیقی آلمان را فرا گرفته بود. حاکمیت راست گرای کشور بر آن شد که با استفاده از هیتلر به بن بست سیاسی خاتمه دهد و قدرت روزافزون نیروهای چپ را مهار کند. هیتلر در رأس دولتی ائتلافی صدر اعظم آلمان شد.

هیتلر با رشته ای از عملیات خشن و توطئه های رذیلانه (مانند به آتش کشیدن رایش تاگ، پارلمان آلمان) به درهم شکستن مقاومت نیروهای مترقی، سرکوب مخالفان و تحکیم قدرت خود دست زد. او آشکارا اعلام کرد که برای رسیدن به هدف، یعنی پیروزی "رایش سوم" از هیچ جنایتی روی گردان نیست.

رژیم نازی طی دوازده سال حاکمیت جهنمی خود در داخل کشور به اختناق شدید، و در سیاست خارجی به تهدید و تجاوز ویرانگرانه دست زد.

حزب نازی برای سرکوب مخالفان سیاسی و عقیدتی، در پپگرد و کشتار یهودیان، یگان های ضربتی ویژه ای مانند اس اس، اس آ و گشتاپو را سازمان داد. این باندها در گسترش رعب و وحشت در سراسر آلمان و سرزمین های اشغال شده، و برپایی نظامی وحشیانه و خفقان آلود فعال بودند.

هیتلر برای نیل به آرزوهای جهانگشایانه خود زرادخانه عظیمی تدارک دید تا با آتش و باروت "برتری جهانی رایش" را تأمین کند.

رژیم نازی در سال ۱۹۳۸ الحاق اتریش را به آلمان اعلام کرد. در اول سپتامبر ۱۹۳۹ با حمله برق آسای پیاده نظام مجهز آلمان (ورماخت) به لهستان، جنگ جهانی دوم آغاز گشت. این جنگ که مسئولیت مستقیم آن با هیتلر بود، به بهای جان نزدیک پنجاه میلیون انسان تمام شد.

هیتلر در اوج اقتدار، فتح پاریس

 

هیتلر در در سال ۱۹۴۱ به خاک اتحاد شوروی حمله برد. در آخر همین سال با ورود آمریکا به جنگ، ارتشیان هیتلر در برابر جبهه وسیعی از نیروهای متفقین قرار گرفتند.

آغاز پایان!

ارتشیان نازی در سال ۱۹۴۳ در جبهه اتحاد شوروی (مقاومت استالینگراد) و در سال ۱۹۴۴ در جبهه غرب (پیاده شدن نیروهای متفقین در نورماندی) ضربات سنگینی متحمل شدند.

برای آگاهی از سقوط هیتلر کلیک کنید!

از اوایل سال ۱۹۴۵ ارتش های متفقین راه خود را به درون سرزمین آلمان باز کردند. ارتش ایالات متحده از غرب و ارتش سرخ از شرق به سوی برلین، پایتخت رایش سوم پیشروی کردند. در ماه آوریل ارتش سرخ برلین را به محاصره گرفت و به طرف ستاد فرماندهی رایش پیش رفت.

هیتلر در مخفیگاه خود، به همراه همسر تازه اش اوا براون دست به خودکشی زد. با مرگ او نظامی سرنگون شد که طی چند سال از قاره اروپا ویرانه ای عظیم، و از کشور آلمان زندانی مخوف ساخته بود.

آرشیو مطالب
نظر سنجی
آیا سایت را پسندیدید؟؟؟؟؟؟
صفحات جانبی
پیوند های روزانه
امکانات جانبی
blogskin

ابزار وبلاگ

قالب وبلاگ

دانلود آهنگ