تبلیغات

خودروهای پرنده، کوله پشتی جت دار، لیزر مالاریا، و ای-پد از جمله اختراعاتی هستند که نشریه تایم در لیست برترین اختراعات سال ۲۰۱۰ معرفی کرده است.


به گزارش خبرگزاری مهر، این لیست به بخشهای تکنولوژی، حمل و نقل، پزشکی و سلامت، مهندسی زیستی، انرژی سبز، پوشش، روبات/نرم افزار، ارتش و متفرقه تقسیم شده است.
برترین ابداع سال ۲۰۱۰ تایم در بخش تکنولوژی می تواند بر محبوبیت یکی از دوست داشتنی ترین تبلتهای جهان بیافزاید، زیرا این ابداع آی-پد شرکت اپل است به گفته تایم، اپل اولین شرکتی است که به جای تبدیل کردن یک رایانه معمولی به یک رایانه بدون صفحه کلید، توانسته است اولین سخت افزار و نرم افزار بسیار حساس و تمام لمسی را در صنعت رایانه ابداع کند.

 

 /news_cats_63.html
 
رتبه دوم بخش برترینهای تکنولوژی به نرم افزاری اختصاص داده شده که در حال رقابتی بسیار نزدیک با نرم افزارهای اپل است. نرم افزار Flipboard به خاطرتوانایی بالایی که در به روز رسانی، اشتراک اطلاعات و برقراری ارتباط دارد، یکی از قدرتمند ترین رقبای نرم افزارهای اپل به شمار می رود. 
دوربین تصویربرداری "لوکسیه" که بر روی گوش فرد نصب می شود، وب سایت خیریه و بشردوستانه "کیک استارتر"، کارتخوان "اسکوئر" که گوشی های تلفن همراه را به یک دستگاه ATM تبدیل می کند و دوربین آلفا A55 سونی نیز به خاطر ایجاد تغییر در سیستم آیینه های دوربینهای دیجیتال و به وجود آوردن توانایی عکاسی با سرعت بیش از ۱۰ فریم بر ثانیه از دیگر برترینهای ابداعات سال ۲۰۱۰ نشریه تایم به شمار می روند.
در بخش حمل و نقل قطار زیستی "آمترک" که روزانه در خط میان اکلاهاما سیتی و فورتورث در رفت و آمد بوده و از دیزل زیستی ساخته شده از چربی گوشت گاو تامین انرژی می کند، سیستم رانندگی بدون راننده گوگل و جت پوشیدنی مارتین که تا سال ۲۰۱۱ با ارزش ۱۰۰ هزار دلار در دسترس عموم قرار خواهد گرفت، سه ابداع برتر انتخاب شده اند.

 

 /news_cats_63.html
 
در بخش پزشکی و سلامت نیز لیزر کشنده پشه ها و پشه های ضد مالاریا به خاطر افزایش دادن قدرت انسان در غلبه بر روی یکی از کشنده ترین بیماری های جهان رتبه اول، محفظه نگه داری از کودکان نوزاد "نیونورچر" که برای حفظ و نجات جان نوزادان زودرس بسیار کاربردی و حیاتی خواهند بود، رتبه دوم و پاهای الکترونیکی که هوشمند بوده و می توانند حرکات نشانه ای دست کاربر خود را درک کرده و قدم زدن طبیعی انسان را شبیه سازی کند رتبه سوم را به دست آورده اند.

 

 برترین اختراعات در سال 2010
 
اولین سلول مصنوعی زنده جهان در بخش مهندسی زیستی، کایتهای زیر آبی که از جریان آب اعماق اقیانوسها انرژی جمع آوری می کند، در بخش انرژی سبز، پارچه زیستی، الیافی که از باکتریها ساخته شده اند در بخش پوشاک، روبات فریبکار OK که با در نظر گرفتن شرایط موجود، بهترین عکس العمل را انتخاب کرده و اجرا می کند در بخش روبات/ نرم افزار، اَبَر جاذب، ابزاری با توانایی برش آبی بمبها و سطوح فلزی در بخش نظامی و معبد دانه ها که با هدف جمع آوری بیشترین تنوع زیستی گیاهی در میان ۶۰ هزار رشته فیبر نوری در اکسپوی چین به نمایش گذاشته شده بود، در بخش متفرقه به عنوان برترین ابداعات سال ۲۰۱۰ معرفی شده اند.